Doprava od 59 Kč a nad 1500 Kč ZDARMA 🏎

Správné mytí a péče o vousy

Pokud jsi hrdým majitelem vousu, tak tohle je článek, který ti nesmí uniknout. Jestli plnovous teprve zvažuješ, tak si článek ulož, bude pro tebe užitečný. Mytí vousů není radno brát na lehkou váhu. Přivodit si lupy ve vousech, pekelné svědění nebo zápach z cigaret, který ne a ne vyčichnout není nic, co by sis přál. Holá místa na kterých se ti nedaří vypěstovat nové vousy pomocí beard boosteru, může být tak frutrující jako třeba lehké šediny a nebo extra tvrdé a nepoddajné vousy, které nejdou tvarovat. Co s tím?  Pomůžeme ti k lepšímu, krásnějšímu a zdravému vousu jednou provždy!


Mytí vousů je základ

Znáš to, vousiska máš narostené a je z tebe velký kluk. Tak vem rozum do hrsti a začni se o něj starat. Vousy jsou opravdu velký lapač prachu, nečistot a také pachů třeba i z cigaret. Každodenní máchání vousu v guláši mu sice neškodí, ale na tvé vizáži to zrovna nepřidává. K tomu polomáčený vous v pivu, pár drobků pod bradou a je z tebe hotový dřevorubec. Chceš tedy přestat vybírat drobky z vousů, ale přitom vypadat dobře? Tvůj zlozvik vyměníme za opravdu příjemné a osvěžující mytí, které má mnoho dalších benefitů.

Umýt vousy šamponem - ale jakým?

Pokud tě právě napadlo, že si vousy umyješ šamponem na vlasy nebo sprchovým gelem, tak tě rychle musím zastavit. Šampon na vlasy a sprcháč se pro vousy těžce nehodí, protože ti spíše uškodí než pomůže (skoro jakoby tvá drahá nalila špatný olej do motoru). Pokužku pod vousy by sis tím postupně vysušoval, což povede k pekelnému svědění, lupům nebo jiným kožním problémům. Proč tomu tak je? Vlasy s pokožkou hlavy se od vousů a pokožkou pod nimi hodně liší. Vousy mají jiný růstový cyklus a jsou tvrdší než vlasy. Pokožka pod vousy je citlivější a produkuje méně kožního mazu, než pokožka na hlavě. Proto je zásadní používat šampon přímo na vousy, který je méně agresivní, změkčuje vousy a zohledňuje mastnotu pokožky spolu s pH.

Šampon na vousy je to pravé, co potřebuješ. Nejenže má skvělé mycí vlastnosti a vousy po něm budou vždy čisté, ale má i další výhody. Díky prospěšnému složení tvou pokožku pod vousy nevysušuje, ale naopak více hydratuje a zamezuje tak tvorbě lupů i nepříjemnému svědění. Vousy změkčuje, takže se budou dobře upravovat a držet tvar. Nehledej v tom ale další složitosti, stačí už jen vybrat správnou velikost balení a vůni.

Tvrdost vousů - co s tím?

Říká ti, že máš opravdu tvrdé vousy, které šíleně píchají? Tak to nebyl kompliment pro tvé výkony, ale spíše tichá výhrůžka před tím, než tě pošle k barberovi pod břitvu. Tvrdé vousy jsou ale nepříjemné nejen pro tvou drahou polovičku, ale i pro tebe, protože nedrží tvar, škrábou a svědí. Samotné tvarování vousů může být náročný počin, a mnohem náročnější je v případě, že máš vousy tvrdé a suché. Proč tomu tak je a co s tím dělat?

Vousy jsou tvrdší než vlasy, u někoho více, u jiného zase méně. K tomu přidej nedostatečnou péči o vousy, a máš na bradě drátěnku, která by vydrhla i připálený pekáč. Takto tvrdé vousy potřebují trochu více péče, díky které změknou, budou poddajné pro snadné držení tvaru a hlavně, přestanou svědit, kousat a škrábat. K tomu ti pomůže pravidelné mytí šamponem na vousy, který si s tím skvěle poradí. Vousy změkčí, hydratuje a udělá je skvěle poddajné.

Kdo mydlí, tomu rostou vousy

Pokud bojuješ s holími místy ve vousech, které mažeš beard dopingem (podporou růstu vousů), měl by jsi hodit zpátečku a pořádně si umýt vousy, ale hlavně pokožku pod nimi. Ta může být špinavá, zmaštěná  a tento nános všeho co jsi ten den potkal, se uzasuje na pokožce jako film (ale ne ten s dobrým koncem). Tato bariéra pro tovu pokožku do jisté míry vytváří jakousi ochranu, která ale nepropouští tolik látek do pokožky, kolik by jsi potřeboval. Ano, chápeš správně - krém na růst vousů může ztratit svou plnou účinnost, protože se nedokáže vstřebat přes tuhle kožní bariéru. Zařaď proto do své denní rutiny i mytí obličeje (pokud vousy máš, tak šamponem na vousy, pokud ne, postačí ti mycí gel na obličej). Teď už beard boosteru nebude nic bránit tomu, aby mohl nakopnout růst vousů.

Jak často si mýt vousy

Už víš, že sprcháč ani šampon na vlasy, není pro tvé vousy ideální. Od teď vždy sáhneš jen po tom nejlepším - šamponu na vousy. Jak často si vousy musíš umývat? To záleží... Zpravidla by to mělo být častější než mytí vlasů, al epokud vlasy nemáš, těžko se to měří, co? Minimálně 4x týdně by jsi tak měl vousy umýt šamponem, ale klidně i častěj. Pokud máš vousy často špinavé z jídla, nebo makáš v prašném prostředí, jsi kuřák a nechceš aby to každý hned poznal, můžeš mýt vousy častěji.