Doprava od 59 Kč a nad 1500 Kč ZDARMA 🏎

Jak zabránit svědění pod vousy

Nesnesitelné svědění pod vousy dokáže téměř přivést k šílenství. Někoho přivede i pod břitvu a ke kompletnímu oholení vousů. Zbavit se svědivé pokožky pod vousy se může zdát nemožné, ale doopravdy je to docela snadné a stačí k tomu vědět pár základních věcí. Dobrou zprávoou je, že se většinou nejedná o nic závažného.

Naštěstí žijeme v době, kdy se o sebe muži začínají více a více starat. A to je dobře, protože se zbaví spousty trápení a obtíží, které jim způsobovala nedostatečná nebo špatná péče. Díky správné péči se tak můžeš zbavit suché pokožky a svědění ve vousech, které je opravdu nepříjemné.

Příčiny svědění pokožky pod vousy

Vousy i pokožka pod nimi jsou náchylné na různé změny i na podráždění. Existuje několik příčin proč tě svědí pokožka pod vousy. Tady je několik z nich:

Suchá pokožka

Nejčastější příčinou svědění ve vousech je suchá pokožka. To může být způsobeno několika faktory, ať už jde o agresivní přípravek na mytí obličeje, nedostatečná hydratace nebo i životospráva.

Nepravidelné holení a růst vousů

Vous vyrůstá z folikulu, která má v sobě i mazovou žlázu. Ta produkuje kožní maz pro přirozenou hydrataci pokožky a vousů. Když si ale necháváš narůst vousy, nebo je nepravidelně zkracuješ či holíš, tak se mazové žlázy nestihnou přizpůsůbit a nebo nedokážou produkovat větší množství mazu. Mazu je pak na pokožce nedostatek a tím je vysušená.

Dráždivá kosmetika

Stejně jako by jsi do motoru auta nenalil špatný olej, tak by jsi neměl ani na pokožku obličeje používat nevhodnou kosmetiku. Pokožka na obličeji se od zbytku těla liší, je citlivější a potřebuje správnou péči. Při mytí vousů a obličeje se vyhni použití sprchového gelu nebo laciné kosmetiky, které zpravidla obsahuje nekvalitní a agresivní složení, které pokožku vysušuje a dráždí.

Lupy ve vousech

Lupy mohou být nejen ve vlasech, ale i ve vousech. Příliš vysušená, ale i příliš mastná pokožka začne dřív nebo později trpět na lupy. V případě mastné pokožky jde o seboroickou dermatitidu, kterou způsobuje přemnožení kvasinek, které se vytvořili v kožním mazu.

Folikulitida

Folikulitida zapříčiní zanícení folikuly, ze které vous vyrůstá. Tím se místo stává a dotek citlivé, bolestivé a může svědit. Jde o bakteriovou infekci, které vytvoří puchýřek a začervenalou pokožku. Může to také způsobit i zarůstající vous, který je špatně oholený.

Počasí a externí faktory

Vousy jsou neustále vystavovány externím faktorům jako je vítr, slunce, teplo či chlad. Také nošení roušek v období pandemie COVID-19 bylo jednou z příčin úmorného svědění pokožky pod vousy. To vše může způsobovat přesušení vousů i pokožky pod nimy. Proto je důležité ji chránit a hydratovat.

Horká voda

Při mytí obličeje a vousů, by jsi stejně jako při mytí hlavy, neměl používat horkou vodu. Ta pokožku vysušuje a způsobuje nepříjemné svědění.

Zarůstající vousy

Někomu vousy rostou rovné, ale většině rostou různě zatočené a vlnité. Pří oholení se tak může stát, že vous zarůstá zpět do pokožky a tím způsobuje svědění. I delší vousy se mohou v jistou chvíli začít stáčet zpět k pokožce a tím ji dráždit.

Jak se zbavit svědivé pokožky pod vousy

Důvodů svědění pokožky je mnoho, ale řešení bývají většinou snažší, než se může zdát. Důležitá je správná hygiena, péče o pokožku i vousy, ale také správné holení.

Používej šampon na vousy

Pokud si necháváš narůst vousy, je potřeba o ně pečovat. Pokožka obličeje je více náchylná a tak ji můžeš snadno vysušit a podráždit i šamponem na vlasy nebo sprchovým gelem. Proto používej šampon na vousy, který má šetrnější složení, nevysušuje a nedráždí pokožku. Navíc vousy zjemňuje, což pomůže nejen proti svědění, ale i k lepší poddajnosti při úprave vousů.

Olej a balzám na vousy

Pokud máš vousy kratší, bude ti stačit olej na vousy. Pro delší vous je pak nejlepší kombinace oleje i balzámu na vousy. Olej tvé vousy i pokožku skvěle hydratuje a chrání během dne před vysušením. Dodává jim živiny a dělá je jemnější.

Balzám se hodí pro delší vousy a to díky obsahu všelého vosku nebo jiné složky, která zafixuje jejich tvar. Vousy hydratuje a vyživuje tak jako olej. Většina vousáčů však používá kombinaci oleje a balzámu, protože olej dodá velmi rychlou hydrataci pokožce a balzám zase vousy zafixuje a hydratuje je po delší dobu.

Krém na obličej

Olej a balzám na vousy se dává pouse do vousů a na pokožku pod nimi, ale co se zbytkem obličeje? K tomu ti skvěle poslouží hydratační krém (moisturizer). Dodá pokožce potřebnou hydrataci a zabrání tak jejímu vysušení a svědění.

Kartáč na vousy

Jako správný vousáč by jsi měl používat kartáč. Pokožku zbavuje odumřelých kožních buněk, vypadaných vousů a nečistot. Skvěle také pokožku dráždí jemnou masáží a to vede k lepšímu prokrvení a dodání živin do pokožky zevnitř. Pomůže ti také s nanesením blzámu do vousů.

Doporučené produkty18