Doprava od 59 Kč a nad 1500 Kč ZDARMA 🏎

Máš lupy? 😫 Takto se zbavíš mastných nebo suchých lupů 💆🏻‍♂️

Máš lupy? Řekni jim sayonara Baby!

Lupy jsou častým problémem, který trápí mnoho lidí, i tebe?. Jsou viditelné na hlavě i oblečení, což je velmi frustrující a má to vliv na tvé sebevědomí. Vznik lupů je způsoben nadměrným odlupováním pokožky hlavy a jsou tak často doprovázeny i svěděním. Proč vznikají, jaké jsou důvody a jak tomu zabránit? Pojď se lupům postavit a zkoncovat s nimi, pomážeme ti!

Co to jsou lupy?

Lupy jsou drobné, bílé či žluté šupinky odumřelé kůže, které se objevují na pokožce hlavy a mohou způsobit i svědění. Pokožka se v normálním stavu neustále obnovuje po malých, okem skoro neviditelných kouscích kůže. V případě lupů jde o větší okem viditelné kousky kůže, která se odlamují z pokožky hlavy a jejich vznik se rozlišuje podle toho, zda se jedná o lupy suché nebo mastné.

Suché lupy

Suché lupy jsou více bílé a najdeš je ve vlasech nebo na ramenou jako jemný prášek. Vznikají přesušením pokožky a rychlou obnovou kožních buněk kdy se kůže hlavy loupe skrz její vysušení mnohem rychleji a ve větších kouscích než normálně, aby se co nejdříve obnovila.

Jak vznikají suché lupy

  • Špatný šampon - Nekvalitní šampon nebo dokonce sprchový gel pokožku vysušuje a nabourává přirozenou tvorbu kožních buněk i mazu.
  • Změna počasí - Často se lupy objevují přes zimu nebo i skrz klimatizaci, která ochlazuje a vysušuje vzduch.
  • Nedostatek hydratace - Nedostatečný pitný režim a suché podnebí mohou způsobit dehydrataci a vysoušení pokožky hlavy. 
  • Nadměrné mytí vlasů - Velmi časté mytí vlasů může pokožku dehydratovat a dráždit.
  • Horká voda nebo nástroje - Takové mytí vlasů horkou vodou nedělá pokožce vůbec dobře tak jako žehličky na vlasy, kulmy a fénování.
  • Barvení vlasů a chemie - Barvení vlasů a jiné chemické úpravy vlasů mohou poškodit pokožku hlavy a způsobit její vysušení.

Mastné lupy

Mastné lupy jsou větší, nasáklé mazem a vznikají opačným způsobem a tím je příliš mastná pokožka hlavy.  Ve většině případů jde o seboroickou dermatitidu (přítomnost plísně z přemnožení kvasinek Malassezia furfur, které se normálně vyskytují i na zdravé pokožce hlavy). To je způsobeno nadměrnou produkcí mazu na vlasové pokožce . Plíseň a kvasinky způsobují, že kožní buňky na pokožce hlavy rychleji odumírají a odstraňují se.

Jak vznikají mastné lupy

  • Špatný šampon - Tak jako u suchcýh lupů se může jednat o nevhodný šampon. Pokožka se přesuší a na obranu začne produkovyt velké množství mazu, kde se kvasinky přemnoží
  • Nedostatečné mytí hlavy - Jestliže si hlavu nemyješ dostatečně často, hrozí, že se maz bude usazovat na pokožce hlavy, jelikož vlasy ho už více nepojmou. 
  • Nadměrné mytí hlavy -  Ani nadměrné mytí není vhodné. Pokožka se více vysuší a může na obranu produkovat mnohem více mazu.
  • Horká voda nebo nástroje - Mytí vlasů horkou vodou nedělá pokožce dobře, tak jako žehličky na vlasy, kulmy a fénování.

Příčina je podobná důsledek odlišný

Možná ti právě došlo, že přičina vzniku mastných i suchých lupů je velmi podobná, néli stejná. Proč se ale někomu udělají mastné a jinému suché lupy? Každé tělo je odlišné a s daným problémem se popere jiným způsobem, ať už zvýšenou produkcí mazu, ve kterém se kvasinky rády přemnoží nebo tím, že se začne suché pokožky zbavovat a buňky rovnou obnovovat.

Lupy nejsou problém

Lupy ve skutečnosti nejsou problém v pravém slova smyslu. Vznikají reakcí těla na určité podměty, se kterými se snaží vypořádat. Zbavit se samotných lupů nevede tedy k vyřešení problému, ale pouze k vyřešení důsledku, čímž lupy jsou. Problém je v tom, jak nebo spíše proč lupy vznikají. S čím tedy tělo bojuje?

Jak zamezit tvorbě lupů

Jestliže se ti lupy tvoří pravidelně z nějaké příčiny (klimatizace, zimní období, plavání v chlorované vodě), začni je řešit dřív, než se objeví. Prevence je vždy jednodušší a i levnější než samotná léčba, která se může protáhnout i na několik měsíců.

Důležité je pravidelné a důkladné mytí vlasů a pokožky hlavy. K tomu ti skvěle poslouží šampony pro denní použití, které vlasy hydratují a vyživují. Vytváří zdravou rovnováhu na pokožce hlavy a regulují produkci mazu. Pokud na lupy opravdu trpíš dlouhodobě, můžeš i preventivně používat šampony proti lupům, které ještě více dokážou zabránit jejich vzniku.

Jak se zbavit lupů

Jestliže už lupy na hlavě máš, je potřeba s nimi bojovat na obou frontách. V první řadě, aby nevznikaly další a v té druhé, zbavit se těch, které se už sypou z hlavy. Rozhodně však nedoporučujeme drhnout si hlavu kartáčem, abys odumřelé buňky (lupy) seškrábal jako mouchy z přední masky auta.... To může mít za následek mnohem větší problémy, jako třeba záněty pokožky hlavy, což by dále vedlo k tvorbě lupům, ale i k vypadávání vlasů. Buď trpělivý, je to běh na dlouhou trať.

Správný šampon

Důležité je vybrat správný šampon proti lupům. Zapomeň na líbivé reklamy, značek, které chtějí na tvých problémech jen vydělat. Tyhle šampony sice bojují s přemnožením kvasinek, ale často také obsahují složky, které mohou dráždit a ještě více pokožku vysušovat. Proč? Staneš se tak jejich věrným zákazníkem a šamponu se budeš bezhlavě hklanit každý den.

Zvol kvalitní šampon proti lupům, který tvou pokožku hlavy bude i hydratovat a vyživovat behem toho, co s lupy bojuje. Šampon proti lupům nechej působit o trochu déle, než ten běžný. Dej mu tak čas, aby co nejlépe účinkoval. Stačí však počkat minutu a pak šampon z vlasů smýt

Používání přípravků, které obsahují zinek pyrithion, salicylovou kyselinu,  aloe vera, tea tree, rozmarýn, glycerin, panthenol, nebo kyselinu hyaluronovou může také pomoci zlepšit stav pokožky hlavy a zabránit vzniku lupů. Pokud jsou lupy spojeny se zánětem, lékař ti předepíše speciální šampony nebo léky, které pomohou snížit zánět a odstranit lupy.

Správné mytí vlasů a pokožky hlavy

Zásadní je i správné mytí vlasů a pokožky hlavy. Je důležité pravidelně a důkladně mýt vlasy, aby se odstranily mrtvé buňky a nečistoty. Je potřeba chránit pokožku hlavy před příliš horkou vodou, agresivními šampony a jinými dráždivými faktory.

Při mytí zapomeň na drhnutí vlasů. Pomocí konečků prstů lehce vmasíruj šampon až k pokožce hlavy, bez drhnutí, tahání nebo škrábání nehtama. Pokožku chceš co nejméně podráždit, aby se co nejdříve zotavila. Po sprše si vlasy vysuš přikládáním ručníku, zběsilé drhnutí vlasů také není nic dobrého.

Hydratace nemá limit

Aby se pokožka hlavy nevysoušela a nedocházelo tak tvorbě lupů, je potřeba ji hydratovat. S tím ti pomohou i kvalitní šampony na denní použití, vyživující a hydratační tonika či oleje na vlasy. Samotné vlasové tonika můžeme naprosto doporučit nejen pro své skvělé účinky, ale pro příjemný pocit na hlavě, třeba když zvolíš i lehce chladivé tonika do parných jarních dní.