Doprava od 59 Kč a nad 1500 Kč ZDARMA 🏎

7 rad pro dokonalé oholení vousů bez podráždění

Vždy, když odcházíme od barbera, jsme skvěle odpočatí a máme dokonalý nejen sestřih na hlavě, ale i dokonale upravené vousy. V tomto článku vás naučím, jak si správně oholit vousy, aby to vypadalo jako od barbera a předešli jsme tak nechtěnému poranění a podráždění pokožky.

To "JAKO od barbera" bych chtěl hned na začátku zdůraznit, jelikož doma doporučuji vousy jen holit. Před zrcadlem je stříhání vousů opravdu náročné a jeden špatný tah špatným směrem z nás udělá slavného Áďu, A TO ASI NECHCEME! 

Asi každý jsme se při holení někdy poranili. Někdy více a někdy méně. V tomto článku vám však pomůžu naučit se správnému oholení tak, abychom si nepodrářdili a neporanili pokožku. Paradoxem je, že jsem se během holení poranil už vícekrát, vždy to ale bylo při holení klasickou žiletkou s výmněnnou hlavicí. Od přechodu na shavetu, která je pro mnohé velmi nebezpečná, jsem se málokdy poranil.

Hydratace a napaření je důležité

Nejspíš jste si všimli, že v Barbershopu vám vousy první napaří a poté až holí. Je to z toho důvodu, aby se otevřely póry, povysunuly se vousy více z pokožky a změkly. Také se zvláční a zjemní pokožka, díky čemuž snížíme riziko poranění a podráždění pokožky. Pokud se tedy budeme holit doma, můžeme také využít napářku, nebo co více doporučuji, oholit se po sprchování, díky čemuž bude pokožka a vousy ještě více připravená na holení. Ve sprše můžeme také použít peeling nebo mycí gel, abychom zbavili pokožku mastnoty, nečistoty a odumřelých kožních buněk.

Olej pro lepší skluz

Během holení vystavujeme pokožku nebezpečí poranění a podráždění což může způsobovat zarudnutou a citlivou pokožku, zánět nebo i další kožní problémy. Proto doporučuji aplikovat před holením i olej na holení (někdo jej uvádí jako olej před holením). Tento olej nám ještě více připraví pokožku na holení a skvěle ji zvláční. Olej se do pokožky dobře vstřebá a díky tomu nám bude žiletka při holení dobře klouzat a zabrání tak nechtěnému podráždění.

Přípravek na hladké oholení

V tuhle chvíli už máme dostatečně hydratovanou pokožku a  můžeme se tak pustit k nanesení přípravku na holení. Sáhnout můžete po klasické pěně na holení , krému na holení nebo gelu, který může být i transparentní a uvidíme tak, kde přesně holíme. Pokud však chceme dodat holení trochu na luxusu, doporučuji sáhnout po mýdle na holení, které si vlastoručně našleháme štětkou na holení. Osobně doporučuji mýdlo na holení, jelikož vydrží opravdu dlouho a holení s ním je příjemný rituál. V každém případě necháme přípravek na holení chvíli působit.

Nářadí na holení - Co takto tradiční holení?

Jestliže se chystáme oholit celou tvář, můžeme si vybrat mezi klasickou žiletkou s výměnnou hlavicí, bagrem (tradiční holící "strojek"), břitvou nebo shavettou.

Pokud však chceme zaholit jen kontury, nebo si oholit vousy do požadovaného tvaru, je potřeba sáhnout po tom nejpřesnějším nástroji. Přeci jen ta klasická všude zpropagovaná "žilet fjůžn" je nméně, holení s ní je nuda a hodí se spíše na rychlé oholení. V tomto případě doporučuji sáhnout po břitvě nebo shavetě, která je přesná a docílíme tak precizního a přesného oholení.

Pusťme se do holení, ale opatrně!

Pokožku máme připravenou, holící nástroj taky. Tak se do toho pustíme. Vousy vždy holíme PO SMĚRU růstu vousů, nikoli proti směru. Vous bysme tak mohli vyvrátit, riskovali tak zánět a zarůstání vousů a to opravdu nechceme. 

Zapomeňme na dlouhé tahy žiletkou po tváři z reklam. Postupujeme po 1-2 centimetrech a zholené vousy a pěnu utíráme nebo oplachujeme vodou. Musíme dát pozor na výrůstky, akné nebo jiné nerovnosti, které by se holením mohly jednoduše pořezat. V případě potřeby přidáme více přípravku na holení, abysme měli pokožku vždy chráněnou a nástroj po ní dobře klouzal. Pokusme se však vyhnout holení jednoho místa vícekrát, pokud to není opravdu nutné. Zabráníme tak nechtěnému podráždění pokožky.

Pokud chceme mít opravdu dokonalé oholení, můžeme po oholení vousů po směru růstu, začít holit vousy i proti směru růstu. V tuhle chvíli už není tak velké riziko poranění jako na začátku.

Opláchnout. Důkladně!

Po oholení si musíme opláchnout obličej od zbylé pěny či gelu. Musíme však být důkladní, aby na tváři nic nezůstalo. Zkontrolujeme, zda je vše správně oholené, případně se k holení vrátíme.

Dezinfikovat a ošetřit

Pokud se při holení stal menší úraz, neznamená to hned smrt. Sáhneme po kamenci po holení, navlhčíme jej vodou a přikládáme na poraněná místa. Následně naneseme na oholená místa i kolínskou vodu po holení. Tu můžeme nanést buď rozprašovačem nebo pokud rozprašovač nemáme, tak ji nalijeme do dlaní a vmasírujeme do pokožky.

Pááálíí to coo? haha

Balzám na zklidnění, vyživení a hydrataci pokožky

Na řadě je balzám nebo krém po holení, který zklidní a hydratuje pokožku. Ten naneseme na oholená místa a lehce vmasírujeme

A máme hotovo! Udělejte si z holení doma takovou tu chvilku pro sebe a zpříjemněte si ji s produkt od nás. Doporučuji sáhnout po shavetě s výměnnýma žiletkama.