Využij Letní SLEVY na pánskou kosmetiku🏝️

Jak zabránit pupínkům a vyrážce po holení

Dělají se ti po holení pupínky, pokožka je zarudlá a citlivá? Dost možná děláš při holení zásadní chybu, které byses měl vyhnout. Správné oholení pokožky hlavy, vousů, ale i zbytku těla není nic složitého, ale stačí chvilka nepozornosti nebo uspěchané holení a problém je na světě. Zarudlá a podrážděná pokožka jde rychle ošetřit, ale jak se vytvoří pupínky nebo i větší zánět, není radno to brát na lehkou váhu. Co tedy děláš špatně, jak se tomu vyhnout a co udělat pro to nejlepší oholení bez pupínků? Dáme ti 9 tipů na správné holení, ale i celkovou péči o holenou pokožku, aby se ti pupínky už nedělaly.


Co to je vyrážka a pupínky po holení?

Vyrážka, pupínky nebo i zarudnutí pokožky může nastat za pár minut, ale i hodin po oholení. Obzvlášť, pokud máš velmi citlivou pokožku. Vyrážka vzniká podrážděním kůže, která může být citlivá. V takovém případě je potřeba dávat při holení pozor, vždy holit po směru růstu vousů a nikdy se neholit na sucho. Pupínky pak vznikají zanícením ale i zarůstání vousů. Právě zarůstající vous, který se snaží protlačit ven z kůže vytváří tyhle pupínky. Ty mohou být citlivé na dotek, jsou začervenalé a v případě výskytu bakterií vzniká i pupínek s bílou hlavičkou. Co by jsi měl tedy dělat, aby se po holení neobjevila vyrážka ani pupínky?

1. Používej mycí gel na obličej

Před holením vousů, ale i mimo to, je potřeba udržovat pokožku čistou, bez bakterií a nečistot, které by se při holení mohli dostat do pokožky a vytvořit pupínky. K tomu ti skvěle poslouží mycí gel na obličej, který ho nevysušuje, ale naopak hydratuje a zbavuje všech nečistot. Použít k tomu můžeš i mycí kartáč ze silikonu.

2. Peeling obličeje

Chceš vytěžit maximum a mít pěknou, zdravou pokožku, na které nehrozí zarůstání vousů? Používej peeling na obličej, který odstraní odumřelé buňky pokožky a případné zárodky zarůstajících vousů z pokožky vytáhne a dovolí tak vousům růst správným směrem, nikoli zpět do pokožky. Peeling ti skvěle očistí a osvěží obličej. Stačí ho zařadit do mycí rutiny třeba 1x týdně.

3. Nehol podrážděnou pokožku

Pokud je tvá pokožka ještě podrážděná třeba z minulého holení, není dobrý nápad ji znovu holit. Je hodně náchylná a valmi snadno se znovu podráždí i zanítí. Pokud se však už oholit opravdu musíš, tak se hol po sprše, kdy se vousy napaří. Použij olej před holením a přípravek na holení citlivé pokožky

4. Pozor na tupou žiletku

Tupá žiletka dokáže napáchat více škody, než si doopravdy myslíš. To, že vousy musíš přejet takovou žiletkou vícekrát už značí, že její ostří má to nejlepší za sebou a je třeba ho vyměnit. Tupá žiletky vytrhává vousy z pokožky, vyvrací je a pokožku okolo požkozuje a dráždí. Navíc celá kůže dostátá více zabrat, protože po ní neustále jezdíš žiletkou. Vymeň žiletku nebo holící hlavici za novou.

5. Nikdy se nehol na sucho

Pokud používáš mechanický strojek (žiletku) na holení, je potřeba použít vždy holící přípravek. Gel na holení, pěnu na holení, mýdlo či krém na holení je tak naprostou nutností a přidá mezi ostří a pokožku ochrannou bariéru a skluz proti podráždění, Holící strojek pak po pokožce lépe a bezpečně klouže a vousy s pokožkou jsou skvěle připravené na snadné oholení bez podráždění. Pro nejlepší výsledek ještě předtím aplikuj olej před holením, ten spolu s dalším holícím příprakem skvěle funguje a pokožku už si nepodráždíš.

6. Napařené vousy se holí nejlépe

Už sis všimnul, že v profesionálních Barbershopech se před holením vousy napařují pomocí páry a nebo horkého ručníku? Není to jen pro efekt, ale pro to nejlepší oholení. Napařená pokožka je vláčnější, více pružná a otevřou se vní póry. Vousy změknou a lehce se povysunou z pokožky, takže oholení bude ještě hladší.

7. Holit po směru nebo proti směru růstu?

Největší nešvar každého, kdo se chce oholit "do hladka" je holení vousů proti směru růstu. Takové holení tvé vousy vyvrací, poškozuje pokožku, ta se pak zanítí a vousy začnou zarůstat pod kůží. To může vést i dál než jen k pupínkům, protože zarůstající vous je dost nepříjemná situace.

Hol se proto vždy jen po směru růstu a v případě nutnosti po oholení ještě otoč strojek a ohol vousy z boku a jen lehce proti směru růstu. Tím docílíš hladšího oholení, ale nesmíš to přehánět. Zkrácený vous se už tak moc nevyvrací, ale stále je tu riziko poškození a vzniku pupínků, proto je důležité holit podruhé spíše z boku růstu vousů.

8. Používej vodu po holení

Dnešní doba je opravdu uspěchaná a všichni se snaží z každé činnosti vypustit "nepotřebné věci". Ne nadarmo však naši dědečkové používali vodu po oholení, která pokožku dezinfikuje, čistí a zatahuje póry. Hydratuje ji a zamezuje zarudnutí a pupínkům. Můžeš použít i kolínskou vodu, která také skvěle dezinfikuje. Navíc voda po holení i kolínská skvěle voní a pokožku osvěží.

9. Zklidni oholenou pokožku

V posledním kroce holení by jsi neměl zapomínat na balzám po holení, který pokožku zklidní, dodá jí živiny a velké množství hydratace. Pokud však trpíš na suchou a velmi citlivou pokožku, bude pro tebe naprostým vysvobozením používat hydratační krém na obličej, který pokožku zvláční, hydratuje a dodá jí živiny.

Doporučené produkty18