Doprava od 59 Kč a nad 1500 Kč ZDARMA 🏎

Výdejní místo nebo výdejní box? Jak si nechat doručit zásilku

Výdejní místo nebo box

Jak se dnes orientovat v různých typech vyzvednutí, které na nás dopravci chrlí? U nás na eshopu nabízíme jen ty nejoblíbenější a nejspolehlivější dopravce, takže výběr, je opravdu snadný.

Jaký je tedy zásadní rozdíl mezi výdejním místem a výdejním boxem? Podívejte se  na výhody jednotlivých dopravců jako je PPL, Zásilkovna a Česká pošta, které nám přináší. Vyzvedněte si zásilku když vám to vyhovuje a ušetřete spoustu času.


Výdejní místo

PPL má při psaní tohoto článku úctihodných 3362 výdejních míst, Zásilkovna se všach chlubí číslem 5322 výdejních míst.

V čem mají výdejní místa výhodu a jakou mají nevýhodu?

Výdejní místa (u PPL jako Parcelshop) mají obrovskou výhodu v tom, že jich v našem okolí najdeme opravdu spoustu, ať už ve velkých městech, tak i v těch menších. Můžete tak vyzvednutí zásilky spojit s nákupem v obchodě, návštěvou oblíbeného podniku a ušetřit tak spoustu času. Výdejní místa často pojmou i větší zásilky, které by se do boxů jen těžko vešly. 

Výdejní místa mají ale i jednu nevýhodu a tou je její otevírací doba, státní svátky nebo se občas stane, že je místo zavřené z důvodu nemoci či dovolené. V takovém případě vás může výdej zásilky nemile překvapit, avšak tyhle informace jsou vždy uvedeny při výběru dané pobočky, takže se můžete připravit i na takové situace.

Výdejní box

Na počet výdejních boxů si v Česku opravdu stěžovat nemůžeme. Například PPL3896 ParcelBoxů, Zásilkovna 4585 výdejních boxů, mezi kterými jsou také AlzaBoxy. Alzaboxy také využívá Balíkovna, neboli Česká pošta, která se rozhodla také pro vlastní výdejní boxy.

Jaké má výdejní box výhody a naopak jaké nevýhody? Mezi tu největěí výhodu asi patří provozní doba. Boxy jsou plně automatizované a proto mohou fungovat 24/7. Vyzvednout si tak zásilku můžete naprosto kdykoli. Tedy, až do doby, než se zásilka vrátí zpět. To je u boxů naopak nevýhoda, jelikož počet schránek je zde dost omezený a tak nemohou uchovávat zásilky tak dlouho, jako na výdejním místě.

Kdy zásilku vyzvednout?

Vyzvednutí zásilky doporučujeme neodkládat. Čím více si dáte na čas, tím spíše na zásilku zapomenete a ta se vrátí zpět. V případě boxů je lhůta pro vyzvednutí pouze 3 dny. Zásilkovna  má však možnost prodloužení této lhůty o další 2 dny přes mobilní aplikaci. U výdejních míst je situace trochu lepší, jelikož nejsou limitování počtem schránky, ale prostorem na výdejně. Proto je lhůta pro vyzvednutí zásilky až 7 dní od data uložení zásilky. Je zde také možnost prodloužení, kterou si nastavíte v aplikaci, ale ani tato lhůta není nekonečná a poskytne vám jen pár dní navíc.

Po skončení této lhůty se zásilka vrací zpět k odesílatli a celá práce eshopu, skladníků i dopravců přichází vniveč. Dopad to má i na naše životní prostředí. U nás věříme, že kdyby se poskládaly denně všechny nevyzvednuté zásilky, které se projíždí v autě z míst na místo, bylo by na silnicích méně kamionů a dodávěk, převážejících tyhle nevyzvednuté zásilky. A to přece nechceme.

Jak zásilku vyzvednout?

Vyzvednutí na výdejním místě

Pro vyzvednutí na výdejním místě vám vždy postačí kód k zásilce, který vám zašle dopravce ve chvíli, kdy je připravena k vyzvednutí. Kód najdete v sms nebo emailu. Pokud však využíváte aplikaci daného dopravce, tak i zde najdete svůj kód k zásilce.

Vyzvednutí z boxu

Vyzvednutí zásilky z boxu probíhá u každého přepravce jinak. U Zásilkovny je zapotřebí mít staženou aplikaci Zásilkovna, do které se přihlásíte za pomocí svého tel. čísla a emailu. Aplikace tak automaticky vyhledává všechny zásilky, které jsou uvedené na tento email a tel. číslo. 

Při výdeji zásilky z boxu Zásilkovny pak stačí přijít k danému boxu na adrese, kterou jste zvolili a postupovat v aplikaci, která je intuitivní. Je zapotřebí přístup k internetu a mít zapnuté bluetooth. Jestliže je zásilka na dobírku, platbu provedte přes telefon.

Pro PPL a Balíkovnu platí vyzvednutí balíku z boxu trochu jinak. Do sms nebo na email vám přijde kód k vaší zásilce, který zadáte na obrazovce daného boxu. Zaplatit můžete i dobírku a to kartou.

Jaké má tahle služba doručení za výhody?

Obrovskou výhodou je čas vyzvednutí zásilky, který vám v tomto případě neurčuje řidič na kterého všichni čekají v časovém okně 2 - 4 hodin a zpravidla to znamená, že odběhnout si na 5 minut = "omlouváme se, nezastihli jsme vás na adrese". A řekněme si to narovinu, kdo v dnešní době má čas čekat a čekat a hlavně doufat, že řidič opravdu přijede? Pro obhajobu, na vině nejsou dopravci, ale často dopravní zácpy nebo další lidé, na které musí dopravce čekat při předávání zásilky.

Nejsem doma, vyzvednu si to

Možná to každý z nás zažil. Balík je na cestě a nám do toho něco skočí. Co teď? Hrát mrtvého brouka a nezvedat přepravci telefon, to se opravdu nedělá. Místo toho kontaktujte přímo řidiče, který vám navrhne nejbližší výdejní místo, na které zísilku uloží, popřípadě s vámi domluví jiný termín předání.

Je tak pro vás obrovskou výhodou, že výdejní místa můžete využít i v takovém případě a nebudete za vyzvednutí připlácet nic navíc. A to je fér!